Az afta a száj nyálkahártyáján megjelenő, gyakori megbetegedés. Fehéres, olykor sárgás színű fekély, melyet gyulladásos terület vesz körül. Fontos megjegyezni, hogy a herpesszel ellentétben az afta nem fertőző, más embernek át nem adható betegség.
Fájdalmas és gyakran visszatérő jelenség, mely okai tisztázatlanok, azonban van jó pár dolog, ami hozzájárul a kialakulásához. Lássuk mik ezek:
- stressz
- immunrendszer legyengülése
- nem megfelelő szájhigiénia
- vitaminhiány
- hormonális változások
- fertőzések
Három afta típust különböztetünk meg:
-
Mikulicz- féle afta
Ez a leggyakrabban előforduló típus a három közül.
Pár milliméteres, felszínes, egyesével elhelyezkedő fekélyek, melyek kb. 1 hét alatt maguktól gyógyulnak, majd nyom nélkül tűnnek el.
-
Sutton-féle afta
Itt már mélyebb szöveteket érintő, nagyobb kiterjedésű (több cm) elváltozásról beszélhetünk. Gyógyulása is több időt vesz igénybe, akár több hónapig is eltarthat a gyógyulás és az sem ritka, hogy hegeket hagy maga után. Amennyiben ilyennel találkozunk, érdemes átfogóbb vizsgálatokat végeztetni, ugyanis leggyakrabban belgyógyászati problémát jelezhet.
-
Cook-féle afta
Pici, csoportosan megjelenő elváltozás, könnyen szépen gyógyul.
Hogyan kezelhetjük az aftákat?
A Sutton-féle afta, ahogy említettük, komolyabb odafigyelést igényel, ezért javasoljuk a háziorvos felkeresését, azonban egy Mikulicz-féle aftát nyugodtan kezelhetünk otthon is. A gyógyulást siettetni nem tudjuk, viszont a tüneteket enyhíthetjük.
Érdemes figyelni arra, hogy az érintett területet minél kevesebb irritáció érje (puha fogkefe, nem csípős ételek, szénsavmentes italok fogyasztása ajánlott).
Előfordulhat, hogy bizonyos ételeket felerősítik a fájdalmat, amennyiben ezt felismerjük, kerüljük őket.
Használjunk fertőtlenítő és sebgyógyító hatású, gyógyszertárakban vagy akár drogériákban kapható szájöblögetőket. Érdemes kipróbálni a gyógynövényes változatokat is. Ecsetelők és szopogató tabletták is segítségünkre lehetnek.
Fokozott javulás érhető el B1 vitamin szedésével is.
A herpesz egy vírus okozta megbetegedés, amely viszkető, égő bőrpírral és hólyagosodással jár. Az aftával ellentétben a herpesz fertőző, érintéssel könnyen elkapható.
A betegség tünetei lehetnek:
- égő, viszkető bőrpír
- hólyagok, melyek idővel kifakadnak és gennyes fekély marad a helyükön
- fájdalom
- lázas állapot, megnagyobbodott nyirokcsomók
A herpesz tünetei kb 1-1,5 hét alatt csökkennek, elmúlnak, azonban maga a vírus a szervezetben marad és a legközelebbi immunhiányos állapotban újra aktivizálódhat.
Hogyan kezeljük?
Még a tünetek megjelenése előtt hatékonynak bizonyulnak az aciklovír tartalmú készítmények. Miután elkezd hólyagosodni a terület, gyógyszertárban kapható szerekkel csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket.
Mire érdemes odafigyelni hosszútávon?
Kerüljük a tárgyak közös használatát, pl. pohár, villa, törölköző stb. Ezzel már is csökkentjük a vírus terjedésének kockázatát.
Fordítsunk kellő figyelmet az immunrendszerünk karbantartására, étkezzünk egészségesen és mozogjunk rendszeresen.
Amennyiben a leírtakhoz hasonló tüneteket észlelünk, érdemes felkeresnünk fogorvosunkat vagy bőrgyógyászunkat, hogy minél hamarabb hatékony kezelésben részesüljünk.